Skip to content

Rekrutacja do przedszkola – niejawne kryterium wieku dziecka

Posted in Rekrutacja do przedszkoli

Wpis ten opisuje na przykładzie z życia wziętym w jaki sposób rekrutacja do przedszkola jest często nieprawidłowo przeprowadzana przez komisje rekrutacyjne. Przeczytaj, bo może być to Twój przypadek! 


W zeszłorocznej rekrutacji udało mi się pomóc wielu rodzicom. Robiłam to z wielką przyjemnością. W szczególności pamiętam przypadek dziewczynki która brała udział w rekrutacji do przedszkola – rekrutacji, której w istocie nie było. Jeśli się zastanawiacie czy przedszkole może przeprowadzić rekrutację gdzie od początku wiadomo że nikt z danej grupy dzieci się nie dostanie – tak, może. Życie to pokazało. 

REKRUTACJA KTÓREJ NIE BYŁO

Rodzice X – dziewczynki z rocznika 2017 zwrócili się do mnie z prośbą o pomoc, gdyż ich córka nie dostała się do wybranego przez nich przedszkola. W trakcie rozmowy z dyrektorem przedszkola po ogłoszeniu listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych otrzymali informację, że nie było wolnych miejsc w grupie dzieci 4-letnich, w związku z czym żadne dziecko z grupy dzieci 4-letnich nie dostało się do przedszkola. Do przedszkola dostały się dzieci z rocznika 2018 do oddziału dzieci 3 letnich. Minimalna liczba punktów uprawniająca do przyjęcia wynosiła 15 (w grupie dzieci 3-letnich), zaś dziewczynka X. otrzymała 28 punktów. Gdyby X. była rozpatrywana jako kandydat do dzieci z grupy trzylatków to dostałaby się do przedszkola. 

Rodzice argumentowali, że nie wiedzieli że jest podział kandydatów na grupy dzieci 3, 4 i 5 letnich i że w ramach każdej z tych grup prowadzona jest osobna rekrutacja. Gdyby wiedzieli o tym że tak będzie i że w grupie dzieci 4-letnich nie ma miejsc to wnioskowaliby o to aby ich córka brała udział w rekrutacji dzieci 3-letnich. Na wniosku rekrutacyjnym nie było jednak możliwości wskazania oddziału do którego dziecko aplikuje. Komisja rekrutacyjna sama podzieliła kandydatów na grupy według wieku. 

Czy była to dobrze przeprowadzona rekrutacja? 😉

NIE MA OSOBNEJ REKRUTACJI DO 3, 4 i 5 LATKÓW

Ta rekrutacja była bardzo źle przeprowadzona. 

Po pierwsze dlatego, że zgodnie z przepisami nie ma czegoś takiego jak rekrutacja do oddziału przedszkolnego w grupie dzieci od 3 do 5 lat. Przepisy mówią o rekrutacji do przedszkola. Oznacza to że wszyscy kandydaci powinni być brani pod uwagę w ramach jednej rekrutacji i powinna funkcjonować jedna minimalna liczba punktów uprawniająca do przyjęcia w ramach całego przedszkola w grupie dzieci od 3 do 5 lat. 

NIEJAWNE KRYTERIUM WIEKU

Bardzo często jednak jest tak że komisje rekrutacyjne dzielą kandydatów ze względu na wiek i prowadzą osobne rekrutacje do grupy dzieci trzy-, cztero- i pięcioletnich. Taka praktyka prowadzi do dyskryminacji pewnej grupy kandydatów jeżeli liczba wolnych miejsc różni się w poszczególnych grupach. W niniejszej sprawie ta dyskryminacja była jaskrawa, ponieważ w grupie dzieci 4-letnich nie było żadnych wolnych miejsc, a w grupie dzieci 3-letnich było 25 wolnych miejsc do obsadzenia w ramach naboru. 

Komisja rekrutacyjna nie ma prawa dzielić kandydatów ze względu na wiek. Jeżeli to robi – narusza prawo i wprowadza własne kryterium wieku. Zgodnie z przepisami prawa oświatowego, komisja rekrutacyjna nie ma prawa wprowadzać żadnych własnych kryteriów rekrutacyjnych. 

Sprawa skończyła się w sądzie administracyjnym, który uchylił postępowanie rekrutacyjne względem dziewczynki X.  i nakazał przeprowadzić je w stosunku do niej ponownie. Więcej o sprawie przeczytasz tutaj: klik!

REKRUTACJA – W CZYM POMAGAM?

Jeżeli Twoje dziecko nie dostało się do wybranego przedszkola lub szkoły:

 • konsultuję daną rekrutację i informuję rodzica czy została ona dobrze przeprowadzona. Jeżeli wykryję nieprawidłowości – rodzice dostają informację na czym polegało uchybienie i czy miało wpływ na nieprzyjęcie ich dziecka do przedszkola. Potem mogą wykorzystać te informację w swoim odwołaniu.
 • piszę odwołania od decyzji komisji rekrutacyjnych do dyrektora przedszkola
 • piszę skargi do sądów administracyjnych na decyzję o nieprzyjęciu dziecka

Działam na obszarze całej Polski. W zakładce KONTAKT znajdziesz informację jak możesz się ze mną skontaktować. 


Jeżeli potrzebujesz wskazówek o tym jak odwołać się od decyzji o nieprzyjęciu dziecka, polecam TEN post – klik!

W TYM z kolei poście omawiam najczęściej zadawane pytania w temacie rekrutacji – klik!

Jeżeli ten post był dla Ciebie wartościowy, zostaw proszę pod nim komentarz. Dziękuję!

2 komentarze

 1. Patrycja
  Patrycja

  Ciekawy przypadek opisany we wpisie. Zastanawiam się jednak, co jeśli kryteria rekrutacyjne uchwalone przez miasto dyskryminują niejawnie ze względu na wiek. Czy kryteria są ponad prawem? czy można się od nich odwołać?

  W naszym mieście przyznawane są punkty za 'uczęszczanie do żłobka w roku rekrutacji’. W przypadku dzieci trzyletnich jeszcze rozumiem to kryterium, natomiast córka ma 5 lat, najpierw chodziła do żłobka, potem do przedszkola. W wyniku zmiany miejsca zamieszkania brała udział w ponownej rekrutacji i zdziwienie – przegrała z trzylatkami, zabrakły jej właśnie te punkty za żłobek, których nijak nie była w stanie uzyskać. I się zastanawiam, czy tylko ja tu widzę jakaś nieścisłość

  09/04/2023
  |Reply
  • Od odmowy przyjęcia do przedszkola można się odwołać. Jednym z zarzutów może być właśnie zarzut sprzeczności z prawem kryteriów rekrutacyjnych. Pozdrawiam.

   09/15/2023
   |Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *