Skip to content

Rekrutacja do przedszkola – niejawne kryterium wieku dziecka

Posted in Rekrutacja do przedszkoli

Wpis ten opisuje na przykładzie z życia wziętym w jaki sposób rekrutacja do przedszkola jest często nieprawidłowo przeprowadzana przez komisje rekrutacyjne. Przeczytaj, bo może być to Twój przypadek! 


W zeszłorocznej rekrutacji udało mi się pomóc wielu rodzicom. Robiłam to z wielką przyjemnością. W szczególności pamiętam przypadek dziewczynki która brała udział w rekrutacji do przedszkola – rekrutacji, której w istocie nie było. Jeśli się zastanawiacie czy przedszkole może przeprowadzić rekrutację gdzie od początku wiadomo że nikt z danej grupy dzieci się nie dostanie – tak, może. Życie to pokazało. 

REKRUTACJA KTÓREJ NIE BYŁO

Rodzice X – dziewczynki z rocznika 2017 zwrócili się do mnie z prośbą o pomoc, gdyż ich córka nie dostała się do wybranego przez nich przedszkola. W trakcie rozmowy z dyrektorem przedszkola po ogłoszeniu listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych otrzymali informację, że nie było wolnych miejsc w grupie dzieci 4-letnich, w związku z czym żadne dziecko z grupy dzieci 4-letnich nie dostało się do przedszkola. Do przedszkola dostały się dzieci z rocznika 2018 do oddziału dzieci 3 letnich. Minimalna liczba punktów uprawniająca do przyjęcia wynosiła 15 (w grupie dzieci 3-letnich), zaś dziewczynka X. otrzymała 28 punktów. Gdyby X. była rozpatrywana jako kandydat do dzieci z grupy trzylatków to dostałaby się do przedszkola. 

Rodzice argumentowali, że nie wiedzieli że jest podział kandydatów na grupy dzieci 3, 4 i 5 letnich i że w ramach każdej z tych grup prowadzona jest osobna rekrutacja. Gdyby wiedzieli o tym że tak będzie i że w grupie dzieci 4-letnich nie ma miejsc to wnioskowaliby o to aby ich córka brała udział w rekrutacji dzieci 3-letnich. Na wniosku rekrutacyjnym nie było jednak możliwości wskazania oddziału do którego dziecko aplikuje. Komisja rekrutacyjna sama podzieliła kandydatów na grupy według wieku. 

Czy była to dobrze przeprowadzona rekrutacja? 😉

NIE MA OSOBNEJ REKRUTACJI DO 3, 4 i 5 LATKÓW

Ta rekrutacja była bardzo źle przeprowadzona. 

Po pierwsze dlatego, że zgodnie z przepisami nie ma czegoś takiego jak rekrutacja do oddziału przedszkolnego w grupie dzieci od 3 do 5 lat. Przepisy mówią o rekrutacji do przedszkola. Oznacza to że wszyscy kandydaci powinni być brani pod uwagę w ramach jednej rekrutacji i powinna funkcjonować jedna minimalna liczba punktów uprawniająca do przyjęcia w ramach całego przedszkola w grupie dzieci od 3 do 5 lat. 

NIEJAWNE KRYTERIUM WIEKU

Bardzo często jednak jest tak że komisje rekrutacyjne dzielą kandydatów ze względu na wiek i prowadzą osobne rekrutacje do grupy dzieci trzy-, cztero- i pięcioletnich. Taka praktyka prowadzi do dyskryminacji pewnej grupy kandydatów jeżeli liczba wolnych miejsc różni się w poszczególnych grupach. W niniejszej sprawie ta dyskryminacja była jaskrawa, ponieważ w grupie dzieci 4-letnich nie było żadnych wolnych miejsc, a w grupie dzieci 3-letnich było 25 wolnych miejsc do obsadzenia w ramach naboru. 

Komisja rekrutacyjna nie ma prawa dzielić kandydatów ze względu na wiek. Jeżeli to robi – narusza prawo i wprowadza własne kryterium wieku. Zgodnie z przepisami prawa oświatowego, komisja rekrutacyjna nie ma prawa wprowadzać żadnych własnych kryteriów rekrutacyjnych. 

Sprawa skończyła się w sądzie administracyjnym, który uchylił postępowanie rekrutacyjne względem dziewczynki X.  i nakazał przeprowadzić je w stosunku do niej ponownie. Więcej o sprawie przeczytasz tutaj: klik!

REKRUTACJA – W CZYM POMAGAM?

Jeżeli Twoje dziecko nie dostało się do wybranego przedszkola lub szkoły:

  • konsultuję daną rekrutację i informuję rodzica czy została ona dobrze przeprowadzona. Jeżeli wykryję nieprawidłowości – rodzice dostają informację na czym polegało uchybienie i czy miało wpływ na nieprzyjęcie ich dziecka do przedszkola. Potem mogą wykorzystać te informację w swoim odwołaniu.
  • piszę odwołania od decyzji komisji rekrutacyjnych do dyrektora przedszkola
  • piszę skargi do sądów administracyjnych na decyzję o nieprzyjęciu dziecka

Działam na obszarze całej Polski. W zakładce KONTAKT znajdziesz informację jak możesz się ze mną skontaktować. 


Jeżeli potrzebujesz wskazówek o tym jak odwołać się od decyzji o nieprzyjęciu dziecka, polecam TEN post – klik!

W TYM z kolei poście omawiam najczęściej zadawane pytania w temacie rekrutacji – klik!

Jeżeli ten post był dla Ciebie wartościowy, zostaw proszę pod nim komentarz. Dziękuję!

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.