Skip to content

Ogłoszenie – rekrutacja do przedszkola

Opublikowano w Dziecko w przedszkolu, Rekrutacja do przedszkoli, oraz Rodzicem być

Moi Drodzy, poniżej przekazuję ogłoszenie od Human Rights Watch ↓

„Drodzy rodzice dzieci w wieku od 3 – 5 lat ! 

Czy mieliście jakieś problemy podczas zapisów waszego dziecka do przedszkola ? A może ktoś z waszej rodziny lub z grona przyjaciół doświadczył takich trudności?

Zgodnie z polskim prawem wszystkie dzieci w wieku od 3 do 5 lat są uprawnione do bezpłatnej edukacji przedszkolnej. Niestety, niektóre rodziny nadal borykają się z problemem przyjęcia dziecka do przedszkola.

Międzynarodowa organizacja zajmująca się ochroną praw dzieci ma nadzieję na przeprowadzenie krótkiej rozmowy z rodzicami o ich doświadczeniach związanych z rekrutacją dzieci do publicznej placówki przedszkolnej oraz o tym, jaki ma to wpływ na ich rodzinę. Wywiady będą wykorzystane tylko na użytek raportu (imiona i nazwiska zostaną zastąpione pseudonimami). Raport będzie zawierał rekomendacje skierowane do rządu, dotyczące tego jak usprawnić system na korzyść rodziców i ich dzieci. 

Jeśli chciałbyś się podzielić swoją historią i udzielić nam krótkiego wywiadu, prosimy o kontakt pod numerem telefonu/SMS/WhatsApp: (+48) 508 830 216, lub wyślij e-mail na adres sheppab@hrw.org. Prosimy też o przekazanie naszego ogłoszenia twoim przyjaciołom lub członkom rodziny, jeśli wiesz, że doświadczyli problemów podczas zapisów dzieci do przedszkola.

Dziękujemy!”

10 komentarzy

 1. Tata Mariusz
  Tata Mariusz

  w naszym przedszkolu przyjęto tylko 16 dzieci, na ponad 222 chętnych 🙁

  15 kwietnia 2019
  |Odpowiedz
 2. Natalii
  Natalii

  Witam Moja córka nie dostała się. Ogólnie 20 osób się nie dostało. Zakwalifikowanych jest 30 a podczas rekrutacji wolnych miejsc było 35. Czy w takim razie może odbyć się rekrutacja uzupełniająca?

  16 kwietnia 2019
  |Odpowiedz
  • Zgodnie z przepisami Prawa oświatowego, rekrutacja uzupełniająca powinna być przeprowadzona jeżeli po I etapie rekrutacji zostały jeszcze w przedszkolu wolne miejsca. Co oznacza, że jeżeli w I etapie rekrutacji było więcej kandydatów niż miejsc, to wszystkie miejsca w I etapie rekrutacji powinny zostać obsadzone. Proszę zapytać, co z tymi 5 wolnymi miejscami.

   24 kwietnia 2019
   |Odpowiedz
 3. Adam
  Adam

  W naszym przedszkolu przyjęto ok 80 dzieci. ok 250 nie zostało przyjętych. Nie podano liczby punktów wymaganych do przyjęcia oraz nie podano liczby punktów uzyskanych dla każdego dziecka. Co w tej sytuacji można zrobić?

  30 kwietnia 2019
  |Odpowiedz
  • Jeżeli komisja rekrutacyjna popełniła błędy, należy się odwoływać.

   27 maja 2019
   |Odpowiedz
 4. Ewelina
  Ewelina

  Witam. U nas Gmina w procesie rekrutacyjnym do przedszkola bierze pod uwagę głównie kryteria samorządowe. Jesteśmy rodziną wielodzietną i z dzieckiem niepełnosprawnym – za to otrzymaliśmy łącznie tylko 2 pkt. Z kryteriów gminnych 11 pkt. Łącznie 13 pkt a minimum wymagane to 22. Czy zatem jest to zgodne z prawem? Pozdrawiam

  1 maja 2019
  |Odpowiedz
  • Dzień dobry. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie bez szczegółowego zapoznania się ze stanem faktycznym sprawy. Ponadto nie udzielam indywidualnych porad prawnych w komentarzach na blogu. Pozdrawiam.

   27 maja 2019
   |Odpowiedz
 5. Agata
  Agata

  Moja córka nie dostała się do przedszkola (do żadnego z 5 wybranych), w przedszkolu pierwszego wyboru zostały 4 wolne miejsca, od pani dyrektor wiem, że zostały obsadzone z odwołań. Też składaliśmy odwołanie, jednak nie zostaliśmy wybrani. Czekamy na to, co zaproponuje miasto, ale zarezerwowaliśmy miejsce w pobliskim przedszkolu prywatnym (3x droższym od publicznego, niestety).

  Na 50 miejsc dostało się 46 osób, 76 kandydatów odrzucono.

  3 maja 2019
  |Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podanie poniższych danych kontaktowych ma charakter dobrowolny. Podając poniższe dane, zgodnie z Polityką Prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.