Skip to content

Ogłoszenie – rekrutacja do przedszkola

Opublikowano w Dziecko w przedszkolu, Rekrutacja do przedszkoli, oraz Rodzicem być

Moi Drodzy, poniżej przekazuję ogłoszenie od Human Rights Watch ↓

„Drodzy rodzice dzieci w wieku od 3 – 5 lat ! 

Czy mieliście jakieś problemy podczas zapisów waszego dziecka do przedszkola ? A może ktoś z waszej rodziny lub z grona przyjaciół doświadczył takich trudności?

Zgodnie z polskim prawem wszystkie dzieci w wieku od 3 do 5 lat są uprawnione do bezpłatnej edukacji przedszkolnej. Niestety, niektóre rodziny nadal borykają się z problemem przyjęcia dziecka do przedszkola.

Międzynarodowa organizacja zajmująca się ochroną praw dzieci ma nadzieję na przeprowadzenie krótkiej rozmowy z rodzicami o ich doświadczeniach związanych z rekrutacją dzieci do publicznej placówki przedszkolnej oraz o tym, jaki ma to wpływ na ich rodzinę. Wywiady będą wykorzystane tylko na użytek raportu (imiona i nazwiska zostaną zastąpione pseudonimami). Raport będzie zawierał rekomendacje skierowane do rządu, dotyczące tego jak usprawnić system na korzyść rodziców i ich dzieci. 

Jeśli chciałbyś się podzielić swoją historią i udzielić nam krótkiego wywiadu, prosimy o kontakt pod numerem telefonu/SMS/WhatsApp: (+48) 508 830 216, lub wyślij e-mail na adres sheppab@hrw.org. Prosimy też o przekazanie naszego ogłoszenia twoim przyjaciołom lub członkom rodziny, jeśli wiesz, że doświadczyli problemów podczas zapisów dzieci do przedszkola.

Dziękujemy!”

11 komentarzy

 1. Tata Mariusz
  Tata Mariusz

  w naszym przedszkolu przyjęto tylko 16 dzieci, na ponad 222 chętnych 🙁

  15 kwietnia 2019
  |Odpowiedz
 2. Natalii
  Natalii

  Witam Moja córka nie dostała się. Ogólnie 20 osób się nie dostało. Zakwalifikowanych jest 30 a podczas rekrutacji wolnych miejsc było 35. Czy w takim razie może odbyć się rekrutacja uzupełniająca?

  16 kwietnia 2019
  |Odpowiedz
  • Zgodnie z przepisami Prawa oświatowego, rekrutacja uzupełniająca powinna być przeprowadzona jeżeli po I etapie rekrutacji zostały jeszcze w przedszkolu wolne miejsca. Co oznacza, że jeżeli w I etapie rekrutacji było więcej kandydatów niż miejsc, to wszystkie miejsca w I etapie rekrutacji powinny zostać obsadzone. Proszę zapytać, co z tymi 5 wolnymi miejscami.

   24 kwietnia 2019
   |Odpowiedz
 3. Adam
  Adam

  W naszym przedszkolu przyjęto ok 80 dzieci. ok 250 nie zostało przyjętych. Nie podano liczby punktów wymaganych do przyjęcia oraz nie podano liczby punktów uzyskanych dla każdego dziecka. Co w tej sytuacji można zrobić?

  30 kwietnia 2019
  |Odpowiedz
  • Jeżeli komisja rekrutacyjna popełniła błędy, należy się odwoływać.

   27 maja 2019
   |Odpowiedz
 4. Ewelina
  Ewelina

  Witam. U nas Gmina w procesie rekrutacyjnym do przedszkola bierze pod uwagę głównie kryteria samorządowe. Jesteśmy rodziną wielodzietną i z dzieckiem niepełnosprawnym – za to otrzymaliśmy łącznie tylko 2 pkt. Z kryteriów gminnych 11 pkt. Łącznie 13 pkt a minimum wymagane to 22. Czy zatem jest to zgodne z prawem? Pozdrawiam

  1 maja 2019
  |Odpowiedz
  • Dzień dobry. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie bez szczegółowego zapoznania się ze stanem faktycznym sprawy. Ponadto nie udzielam indywidualnych porad prawnych w komentarzach na blogu. Pozdrawiam.

   27 maja 2019
   |Odpowiedz
 5. Agata
  Agata

  Moja córka nie dostała się do przedszkola (do żadnego z 5 wybranych), w przedszkolu pierwszego wyboru zostały 4 wolne miejsca, od pani dyrektor wiem, że zostały obsadzone z odwołań. Też składaliśmy odwołanie, jednak nie zostaliśmy wybrani. Czekamy na to, co zaproponuje miasto, ale zarezerwowaliśmy miejsce w pobliskim przedszkolu prywatnym (3x droższym od publicznego, niestety).

  Na 50 miejsc dostało się 46 osób, 76 kandydatów odrzucono.

  3 maja 2019
  |Odpowiedz
 6. Ola
  Ola

  Dzień dobry mam pytanie moje dziecko nie dostało się do przedszkola odwołałam się do komisji rekrutacyjnej okazało się że przewodnicząca komisji jest Pani Dyrektor przedszkola napisała mi że dziecko się nie dostało bo nie jest zameldowane w gminie a oni patrzą na meldunek..czy jeśli w statucie zaznaczyli sobie że biorą podczas rekrutacji adres zameldowania mimo że ustawa prawo oświatowe mówi że liczy się adres zamieszkania jest zgodne z prawem?czy Pani Dyrektor może być przewodnicząca komisji rekrutacyjnej bo tak też mają wpisabe w statucie to czy jest to zgodne z przepisami?

  25 czerwca 2019
  |Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podanie poniższych danych kontaktowych ma charakter dobrowolny. Podając poniższe dane, zgodnie z Polityką Prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.