Skip to content

Ogłoszenie – rekrutacja do przedszkola

Posted in Dziecko w przedszkolu, Rekrutacja do przedszkoli, and Rodzicem być

Moi Drodzy, poniżej przekazuję ogłoszenie od Human Rights Watch ↓

„Drodzy rodzice dzieci w wieku od 3 – 5 lat ! 

Czy mieliście jakieś problemy podczas zapisów waszego dziecka do przedszkola ? A może ktoś z waszej rodziny lub z grona przyjaciół doświadczył takich trudności?

Zgodnie z polskim prawem wszystkie dzieci w wieku od 3 do 5 lat są uprawnione do bezpłatnej edukacji przedszkolnej. Niestety, niektóre rodziny nadal borykają się z problemem przyjęcia dziecka do przedszkola.

Międzynarodowa organizacja zajmująca się ochroną praw dzieci ma nadzieję na przeprowadzenie krótkiej rozmowy z rodzicami o ich doświadczeniach związanych z rekrutacją dzieci do publicznej placówki przedszkolnej oraz o tym, jaki ma to wpływ na ich rodzinę. Wywiady będą wykorzystane tylko na użytek raportu (imiona i nazwiska zostaną zastąpione pseudonimami). Raport będzie zawierał rekomendacje skierowane do rządu, dotyczące tego jak usprawnić system na korzyść rodziców i ich dzieci. 

Jeśli chciałbyś się podzielić swoją historią i udzielić nam krótkiego wywiadu, prosimy o kontakt pod numerem telefonu/SMS/WhatsApp: (+48) 508 830 216, lub wyślij e-mail na adres sheppab@hrw.org. Prosimy też o przekazanie naszego ogłoszenia twoim przyjaciołom lub członkom rodziny, jeśli wiesz, że doświadczyli problemów podczas zapisów dzieci do przedszkola.

Dziękujemy!”

14 komentarzy

 1. Tata Mariusz
  Tata Mariusz

  w naszym przedszkolu przyjęto tylko 16 dzieci, na ponad 222 chętnych 🙁

  04/15/2019
  |Reply
 2. Natalii
  Natalii

  Witam Moja córka nie dostała się. Ogólnie 20 osób się nie dostało. Zakwalifikowanych jest 30 a podczas rekrutacji wolnych miejsc było 35. Czy w takim razie może odbyć się rekrutacja uzupełniająca?

  04/16/2019
  |Reply
  • Zgodnie z przepisami Prawa oświatowego, rekrutacja uzupełniająca powinna być przeprowadzona jeżeli po I etapie rekrutacji zostały jeszcze w przedszkolu wolne miejsca. Co oznacza, że jeżeli w I etapie rekrutacji było więcej kandydatów niż miejsc, to wszystkie miejsca w I etapie rekrutacji powinny zostać obsadzone. Proszę zapytać, co z tymi 5 wolnymi miejscami.

   04/24/2019
   |Reply
 3. Adam
  Adam

  W naszym przedszkolu przyjęto ok 80 dzieci. ok 250 nie zostało przyjętych. Nie podano liczby punktów wymaganych do przyjęcia oraz nie podano liczby punktów uzyskanych dla każdego dziecka. Co w tej sytuacji można zrobić?

  04/30/2019
  |Reply
  • Jeżeli komisja rekrutacyjna popełniła błędy, należy się odwoływać.

   05/27/2019
   |Reply
 4. Ewelina
  Ewelina

  Witam. U nas Gmina w procesie rekrutacyjnym do przedszkola bierze pod uwagę głównie kryteria samorządowe. Jesteśmy rodziną wielodzietną i z dzieckiem niepełnosprawnym – za to otrzymaliśmy łącznie tylko 2 pkt. Z kryteriów gminnych 11 pkt. Łącznie 13 pkt a minimum wymagane to 22. Czy zatem jest to zgodne z prawem? Pozdrawiam

  05/01/2019
  |Reply
  • Dzień dobry. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie bez szczegółowego zapoznania się ze stanem faktycznym sprawy. Ponadto nie udzielam indywidualnych porad prawnych w komentarzach na blogu. Pozdrawiam.

   05/27/2019
   |Reply
 5. Gośka
  Gośka

  Czy przedszkole nie ma obowiązku prawnego wcześniejszego opublikowania wszystkich kryteriów rekrutacji, i czy w zwązku z tym o przyjęciu dziecka może ważyć dodatkowe, niejawne kryterium?

  05/02/2019
  |Reply
 6. Ania
  Ania

  Pomocny blog

  05/02/2019
  |Reply
 7. Agata
  Agata

  Moja córka nie dostała się do przedszkola (do żadnego z 5 wybranych), w przedszkolu pierwszego wyboru zostały 4 wolne miejsca, od pani dyrektor wiem, że zostały obsadzone z odwołań. Też składaliśmy odwołanie, jednak nie zostaliśmy wybrani. Czekamy na to, co zaproponuje miasto, ale zarezerwowaliśmy miejsce w pobliskim przedszkolu prywatnym (3x droższym od publicznego, niestety).

  Na 50 miejsc dostało się 46 osób, 76 kandydatów odrzucono.

  05/03/2019
  |Reply
 8. Katarzyna
  Katarzyna

  Witam mam pytanie. 1. Czy komisja publikując listę osob przyjetych do przedszkola musi obok nazwisk podać liczbę punktów? 2. Czy mogę żadac wglądu do punktacji innych dzieci jesli np znam rodzine i wiem ze maja podobna lub taka samą liczbę punktow a ich dziecko zostało przyjete 3. Co w przypadku gdy np. Kilka osob ma taka samą ilosc puntow?czy te kwestie powinien określić jakis przepis.4. Co w przypadku gdy w gminie w zadnym przedszkolu nie ma miejsc a nie ma przedszkoli prywatnych. Dziękuje za Pani bloga i wpisy. Jest świetny. Zmotywował mnie do walki o miejsce w przedszkolu

  06/21/2019
  |Reply
 9. Ola
  Ola

  Dzień dobry mam pytanie moje dziecko nie dostało się do przedszkola odwołałam się do komisji rekrutacyjnej okazało się że przewodnicząca komisji jest Pani Dyrektor przedszkola napisała mi że dziecko się nie dostało bo nie jest zameldowane w gminie a oni patrzą na meldunek..czy jeśli w statucie zaznaczyli sobie że biorą podczas rekrutacji adres zameldowania mimo że ustawa prawo oświatowe mówi że liczy się adres zamieszkania jest zgodne z prawem?czy Pani Dyrektor może być przewodnicząca komisji rekrutacyjnej bo tak też mają wpisabe w statucie to czy jest to zgodne z przepisami?

  06/25/2019
  |Reply
 10. Mariola
  Mariola

  Co zrobić gdy Pani z sekretariatu dyrektora bardzo antypatycznie potraktowała Nas za prośbę informacji czy dziecko ma możliwość odwołania się od odmowy nie przyjęcia do przedszkola

  06/17/2020
  |Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *