Skip to content

Konstytucja Biznesu – rodzicu, ta ustawa może być dla Ciebie ważna

Posted in Majątek, Prawo dla przedsiębiorcy, and Rodzicem być

O Konstytucji Biznesu* jest ostatnio bardzo głośno. Proces legislacyjny jest pilnie śledzony przed media i osoby prowadzące lub zainteresowane prowadzeniem działalności gospodarczej. I słusznie, bo projekt ustawy Prawo przedsiębiorców (będący częścią Konstytucji Biznesu) wprowadza rewolucyjne zmiany w prawie gospodarczym. Co więcej, jeśli ta ustawa niedługo wejdzie w życie – a wszystko na to wskazuje – to może zmienić sytuację zawodową wielu osób, w tym osób posiadających dzieci, czyli rodziców. 

Wiem, że rodzice to osoby szczególnie zainteresowane elastycznymi formami zarabiania na życie. Posiadanie dzieci oznacza bowiem konieczność szukania sposobów na jak najkorzystniejsze łączenie życia zawodowego z rodzinnym. Bycie swoim własnym szefem jest w takiej sytuacji dużym udogodnieniem, ponieważ sami możemy decydować o czasie i sposobie wykonywania pracy. Wobec tych faktów uznałam, że szykowane zmiany w prawie dla przedsiębiorców mogą być także ważne dla rodziców i postanowiłam poruszyć ten temat na swoim blogu 🙂 Co jest więc w Konstytucji Biznesu takiego ważnego? Czytaj dalej 

Działalność nieewidencjonowana

Obecnie mamy do czynienia z taką sytuacją, że osoby, których przychód z działalności zarobkowej jest niewielki często pozostają w tzw. szarej strefie, czyli prowadzą działalność gospodarczą niezgodnie z prawem. Podejmują taką decyzję po kalkulacji, z której wynika, że rejestracja działalności gospodarczej jest dla nich nieopłacalna z powodu obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne oraz podatków. To na przykład sytuacja wielu utalentowanych mam, które chciałyby dorabiać sprzedając swoje wyroby, ale po przeliczeniu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej okazuje się, że taka forma zarabiania nie ma żadnego ekonomicznego sensu. Konstytucja Biznesu podaje takim osobom pomocną dłoń 🙂 

Na czym polega możliwość prowadzenia działalności nieewidencjonowanej? Na prowadzeniu działalności zarobkowej bez konieczności jej rejestracji, opłacania składek na ZUS i składki zdrowotnej. Będzie to jednak możliwość tylko dla osób osiągających niewielkie przychody – do 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2018 roku do 1050 zł brutto. Liczy się również przeszłość osoby, ponieważ działalności nieewidencjonowanej nie będą mogły prowadzić osoby, które w przeciągu ostatnich 5 lat wykonywały działalność gospodarczą. Możliwość prowadzenia działalności nieewidencjonowanej dotyczy jedynie osoby fizycznej, nie dotyczy innych możliwych podmiotów prawa gospodarczego (np. wszelkiego rodzaju spółek). Wykluczone jest także prowadzenie pewnych rodzajów działalności w formie działalności nieewidencjonowanej**

Co się stanie, jeśli przekroczymy próg przychodu? Nasza działalność z chwilą przekroczenia stanie się działalnością gospodarczą i powstanie obowiązek jej zarejestrowania w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w ciągu 7 dni od przekroczenia progu przychodowego. 

Jest jeszcze jedna dobra wiadomość związana z wprowadzeniem tej instytucji 🙂 Jeśli Konstytucja Biznesu wejdzie w życie, będzie możliwość uznania naszej działalności wykonywanej w okresie 12 miesięcy wstecz licząc od dnia wejścia w życie ustawy*** za działalność nieewidencjonowaną pod warunkiem spełniania jej wymogów. Dotyczy to jednak tylko osób, które w okresie tych 12 miesięcy nie miały zarejestrowanej działalności gospodarczej, nawet jeśli ogółem w ciągu ostatnich 5 lat wykonywały działalność gospodarczą. 

„Ulga” na start

To ogromne ułatwienie dla początkujących przedsiębiorców – przez 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności gospodarczej jesteśmy zwolnieni z obowiązku zgłoszenia się do ubezpieczeń społecznych, a tym samym nie musimy płacić składek na ZUS. To oszczędność w wymiarze kilkuset złotych miesięcznie (przy „małym” ZUS-ie), co stanowi sporą sumę dla początkującego przedsiębiorcy. Dodatkowo, po upływie tego 6 miesięcznego okresu, przysługuje nam jeszcze możliwość skorzystania z „małego” ZUS-u, czyli opłacania składek na preferencyjnych zasadach przez maksymalnie dwa lata. 

Niestety, z „ulgi” na start nie będą mogli skorzystać wszyscy początkujący przedsiębiorcy. Możliwość ta będzie dotyczyć jedynie osób fizycznych, które rozpoczną wykonywania działalności gospodarczej po raz pierwszy albo które wcześniej już wykonywały działalność gospodarczą, ale od jej zakończenia albo zawieszenia minęło 5 lat. Z „ulgi” na start nie skorzysta także osoba, który będzie wykonywać działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, jeżeli czynności wchodzące w zakres tej działalności były świadczone uprzednio na podstawie stosunku pracy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym licząc od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. 

Zawieszanie działalności na korzystniejszych zasadach

Obecnie przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić działalność gospodarczą na minimalnie 30 dni i na maksymalnie 24 miesiące. Konstytucja Biznesu wprowadza nowe zasady zawieszania działalności gospodarczej dla osób fizycznych. Po jej wejściu w życie przedsiębiorca niezatrudniający pracowników będzie mógł zawiesić działalność na czas określony albo na czas nieokreślony. Jeśli więc będziemy mieć zamiar zawiesić działalność na określony czas (nie krótszy jednak niż 30 dni), na przykład na rok, to już we wniosku o zawieszenia działalności gospodarczej możemy określić termin jej wznowienia – wtedy po upływie roku działalność gospodarcza zostanie automatycznie wznowiona. Możliwe będzie także zawieszenie działalności na czas nieokreślony (na przykład na kilka lat), wtedy dopiero złożenie wniosku o wznowienie doprowadzi do ponownego uruchomienia działalności gospodarczej.

Dlaczego uważam, że kwestia zawieszania działalności jest taka istotna dla przedsiębiorcy? Ponieważ w okresie zawieszenia przedsiębiorca jest zwolniony z konieczności opłacania składek na ZUS i podatków. Jeżeli więc przejściowo nie będziemy chcieli albo mogli prowadzić działalności gospodarczej, nie musimy jej kończyć, a możemy ją jedynie zawiesić na dogodny dla nas okres. 

Wspomnę jeszcze tylko, że przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników, również będzie mógł zawiesić działalność pod warunkiem przebywania wszystkich pracowników na określonych w ustawie urlopach. Dotyczy to sytuacji, w której choć formalnie zatrudniamy pracowników, to fizycznie nie świadczą oni przez określony czas pracy, ponieważ korzystają z urlopów związanych z posiadaniem dzieci tj. np. urlop macierzyński czy wychowawczy. 

Na koniec – Konstytucja Biznesu w pigułce

Konstytucja Biznesu

Zależało mi, żeby w jednym poście streścić najważniejsze zmiany, które prawdopodobnie niedługo wejdą w życie. Skupiłam się na zmianach, które mają w mojej ocenie największe praktyczne znaczenie dla osób, które w najbliższym czasie planują sobie dorobić albo założyć swój biznes. Szykowanych zmian jest oczywiście więcej. Jeśli zainteresował Cię temat Konstytucji Biznesu i chciałbyś/chciałabyś się więcej dowiedzieć o planowanych zmianach w prawie, to możesz poczytać o tym np. TU albo TU.


* Konstytucja Biznesu to przyjęta nazwa dla pakietu pięciu projektów ustaw (wymieniam je w grafice umieszczonej we wpisie). Najważniejszym projektem jest projekt ustawy Prawo przedsiębiorców, która to ustawa (jeśli wejdzie w życie) ma zastąpić obowiązującą ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. 

** dotyczy to działalności, do której prowadzenia wymagane jest uzyskanie koncesji, zezwolenia albo wpisu do rejestru działalności regulowanej. 

*** przewidywany termin wejścia w życie Konstytucji Biznesu to 1 marca 2018 roku. 

47 komentarzy

 1. Joanna
  Joanna

  Czyli jeżeli będę sprzedawać swoje rękodzieło i nie przekroczę w miesiącu przychodu (czy dochodu) we wskazanej kwocie, to nie muszę rejestrować działalności? ? A w jaki sposób mam się rozliczać z podatku?

  02/06/2018
  |Reply
  • Rozliczenie podatku następuję jako rozliczenie przychodów z innych źródeł – art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to przychód, a więc trzeba odliczyć od tego podatek dochodowy. Przed rozpoczęciem takiej działalności radziłabym udać się do księgowej po poradę, jak dokładnie rozliczać uzyskane środki z działalności nieewidencjonowanej.

   02/06/2018
   |Reply
 2. Bardzo ciekawe są te rozwiązania. Zobaczymy jak to wejdzie – jak zadziała.

  02/06/2018
  |Reply
 3. agrafka
  agrafka

  Co do tej ulgi na start, to przecież i tak trzeba będzie opłacać składkę zdrowotną, bo jakoś muszą kontrolować te 6 miesięcy.

  02/07/2018
  |Reply
  • Tak, ulga dotyczy obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

   02/07/2018
   |Reply
 4. Maja
  Maja

  Działalność nieewidencjonowana – czy w praktyce można wystawić wiec dokument sprzedaży, fakturę?

  02/08/2018
  |Reply
  • Aby wystawić fakturę VAT, trzeba być przedsiębiorcą zgłoszonym jako podatnik podatku od towarów i usług (VAT). Działalność nieewidencjonowana nie jest działalnością gospodarczą, a więc nie można w jej ramach wystawiać faktury VAT. Nie można jednocześnie prowadzić działalności gospodarczej i działalności nieewidencjonowanej. Co do dokumentu sprzedaży – na pewno nie można wystawiać paragonu, bo paragon również dotyczy podatników podatku VAT. Na pewno jakieś formy dokumentowania są możliwe np. pokwitowanie itp.

   02/09/2018
   |Reply
 5. Bardzo ciekawe rozwiazania, pozwolisz ze podrzuce bloga mojej przyjaciolce. Ja to bardziej dotyczy 😀

  02/13/2018
  |Reply
 6. Ola
  Ola

  Bardzo ciekawy artykuł, a co najważniejsze napisany tak, że zrozumiałam ?

  03/02/2018
  |Reply
 7. Pytanie czy to się uda.Czy ta ustawa wejdzie w takiej formie. Jeżeli tak to to znam parę mam które będą bardzo zadowolone!

  03/06/2018
  |Reply
  • Z tego co wiem, termin wejścia w życie tej ustawy przesunął się w czasie, ponieważ Senat zgłosił do niej poprawki – jednak z tego co słyszałam zgłoszone poprawki nie dotyczą ani ulgi na start ani działalności nieewidencjonowanej. Aktualny najszybszy przewidywany termin wejścia w życie to połowa kwietnia.

   03/06/2018
   |Reply
 8. Kamil
  Kamil

  Odnośnie działalności nierejestrowanej.
  Składki emerytalnej nie będziemy płacić , a co ze składką zdrowotną. Czy formalnie będziemy osobą bezrobotną?
  Czy wymagany będzie fakt zgłoszenia gdziekolwiek naszych danych?
  Czy dochód będzie rozliczany PITem 37? Będzie można wliczyć koszta pozyskania przychodu?

  03/09/2018
  |Reply
  • Składka zdrowotna ma być płacona. Żeby być osobą bezrobotną trzeba się zarejestrować w Urzędzie Pracy i nabyć status osoby bezrobotnej oraz zadeklarować, że nie wykonuje się żadnej pracy zarobkowej – więc moim zdaniem nie będzie możliwe łączenie prowadzenia takiej działalności ze statusem osoby bezrobotnej. Co do zgłoszenia – takim zgłoszeniem na pewno będzie zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego. Co do kwestii rozliczeń podatkowych – nie jestem pewna, więc nie odpowiem, proponuję poradzić się księgowej, jak ustawa wejdzie w życie. Co do kosztów – to dotyczy podatku VAT, a osoba prowadząca działalność nierejestrowaną nie jest przedsiębiorcą i tym samym nie będzie mogła być vat-owcem. Ale nie specjalizuję się w podatkach, więc proponuję zasięgnąć porady księgowej w odpowiednim czasie.

   03/09/2018
   |Reply
   • Koszty nie dotyczą tylko podatku VAT. Jeśli kupuję półprodukty, z których robię sprzedawany produkt, to te półprodukty są moim kosztem. Z tego co wiem nie ma jeszcze stanowiska w kwestii odliczana kosztów, niestety. A fakturę VAT niby można wystawić (mimo, że obowiązuje zwolnienie z VATu), słyszałam z kilku źródeł ale nie wiem gdzie potwierdzić to info.

    05/23/2018
    |Reply
 9. Mama
  Mama

  A mama na wychowawczym będzie mogła założyć nierejstrowaną działalność?
  Pozdrawiam

  03/18/2018
  |Reply
  • Nie widzę przeszkód. Skoro na wychowawczym można prowadzić działalność gospodarczą, to tym bardziej drobną działalność. Działalność ta jednak nie może uniemożliwiać mamie sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, bo w tym celu udzielany jest urlop wychowawczy.

   03/19/2018
   |Reply
   • Alicja
    Alicja

    A czy wtedy ustaje opłacanie ubezpieczenia przez Państwo i musze zgłaszać to pracodawcy, to kto bedzie opłacał składki podczas prowadzenia działalności nierejestrowanej?

    04/29/2018
    |Reply
    • O jakim ubezpieczeniu opłacanym przez Państwo Pani mówi? W trakcie prowadzenia działalności nierejestrowanej, pod warunkiem nieprzekroczenia jej limitu, nie zgłasza się działalności do ubezpieczeń społecznych (do ZUS-u), tym samym nie jest się z tego tytułu ubezpieczonym i nie opłaca się składek.

     04/30/2018
     |Reply
     • Alicja
      Alicja

      Czyli działalność nierejestrowa jest traktowana jak umowa o dzieło na urlopie wychowawczym? Czyli na urlopie wychowawczym można dorabiać na działalności nierejestrowanej bez utraty skladek oplacanych przez państwo. Bo nadal jetem zatrudniona na etat tyle że na urlopie wychowawczym.

      05/07/2018
     • Moim zdaniem, może Pani dorabiać prowadząc działalność nierejestrowaną, ale – po pierwsze, nie ma praktyki związanej z wykonywaniem tej działalności bo jest to zupełnie nowa instytucja, więc nie wiadomo jeszcze jak to wszystko będzie funkcjonować. Zgodnie z art. 186(2) par. 1 Kodeksu pracy, w trakcie urlopu wychowawczego pracownik może podjąć inną działalność, jeżeli nie uniemożliwia to sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Ryzyko wygląda tak, że pracodawca może Panią odwołać z urlopu wychowawczego po dowiedzeniu się, że Pani prowadzi dodatkową działalność na tej podstawie, że działalność ta uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki – to wszystko zależy od okoliczności, tego co Pani chce dodatkowo robić i w jakim wymiarze.

      05/09/2018
 10. Dorota
  Dorota

  Pani Moniko, dziękuję za rzetelny artykuł 🙂 Czy dobrze rozumiem, że jeśli otworzę DG 30.kwietnia (a wówczas przepisy wchodzą w życie) „załapię” się na ulgę ZUS?
  pozdrawiam serdecznie

  04/04/2018
  |Reply
  • Jeśli spełnia Pani warunki z art. 18 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców (tzn. jest Pani nowym przedsiębiorcą albo starym ale po co najmniej 60 miesięcznej przerwie od zawieszenia/zakończenia dg) to od 30 kwietnia 2018 roku powinna Pani łapać się na tę ulgę 🙂

   04/05/2018
   |Reply
 11. Olga
  Olga

  Czy będąc na rocznym urlopie macierzyńskim możena prowadzić działalność nierejestrowana?

  04/30/2018
  |Reply
  • Jeśli nie prowadzi Pani jednocześnie działalności gospodarczej ani nie prowadziła wcześniej (w poście opisałam jak przeszłe prowadzenie działalności wyklucza prowadzenie działalności nierejestrowanej) to w mojej ocenie można.

   05/03/2018
   |Reply
 12. Małgorzata
  Małgorzata

  Czy osoby na zasiłku wychowawczym mogą rozpocząć działalność nierejestowana? czy może po mimo tego że nie przekroczą maksymalnego dochodu i tak tracą prawo to tego zasiłku

  05/28/2018
  |Reply
  • Mogą podjąć, jeżeli nie przekroczą kryterium dochodowego pod warunkiem, że wykonywanie działalności nierejestrowej nie uniemożliwia sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego.

   05/28/2018
   |Reply
 13. Marlena
  Marlena

  Czy osoba pracująca na umowę o pracę też może rozpocząć działalność nierejestrowaną ?

  05/29/2018
  |Reply
 14. Czy osoba pracująca na umowie o pracę może rozpocząć działalność nierejestrowaną?

  05/29/2018
  |Reply
 15. Aga
  Aga

  Witam. Czy będąc na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim mogę w ramach działalności nierejestrowanej udzielać korepetycji?

  10/25/2018
  |Reply
 16. Mama na wychowawczym
  Mama na wychowawczym

  Mama Mecenas, bardzo Ci dziękuję za ten artykuł i wszystkie odpowiedzi. Krótko i rzetelnie.
  Jestem na urlopie wychowawczym do końca roku i zaczęłam trochę pracować na nierejestrowanej działalności. Czy mogę sobie powiesić szyld przy moim gabinecie i normalnie się reklamować? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  11/16/2018
  |Reply
  • Skoro działalność nierejestrowa jest działalnością legalną, to nie widzę przeszkód (w tym prawnych), żeby taką działalność reklamować.

   11/16/2018
   |Reply
 17. Kasia
  Kasia

  Czy powinnam zgłosić do ZUS, że zamierzam dorabiać w ramach działalności nierejestrowanej jak jestem na urlopie rodzicielskim?

  01/29/2019
  |Reply
  • Dzień dobry, w ramach bloga nie udzielam indywidualnych porad prawnych.

   03/06/2019
   |Reply
 18. Agnieszka
  Agnieszka

  Witam, w nawiązaniu do Pani artykułu, chciałam dopytać czy można założyć działalność gospodarczą korzystając z „ulgi na start” i w tym samym czasie korzystać z urlopu wychowawczego? Czy w takim przypadku składki ZUS wciąć opłaca pracodawca?

  02/01/2019
  |Reply
  • Tak, w trakcie urlopu wychowawczego można założyć działalność gospodarczą (z „ulgą” na start, jeśli spełnia się warunki do skorzystania z niej), pod warunkiem że dg nie uniemożliwia sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Kwestia kto wtedy opłaca składki i jakie składki są opłacane wymaga głębszej analizy prawnej. Jeśli Pani jest nadal zainteresowana tym zagadnieniem, zapraszam do skorzystania z indywidualnej porady prawnej w tym zakresie.

   03/06/2019
   |Reply
 19. Ola W
  Ola W

  Witam, czy będąc na urlopie wychowawczym i dostając zasiłek wychowawczy i rodzinne można prowadzić działalność nierejestrowaną ? Czy nie spowoduje to utraty zasiłku ?

  Pozdrawiam

  05/21/2019
  |Reply
  • Dzień dobry. Nie udzielam indywidualnych porad prawnych w komentarzach na blogu. Pozdrawiam.

   05/27/2019
   |Reply
 20. Beata
  Beata

  WItam serdecznie, bardzo ciekawy artykuł. Czy będąc na urlopie macierzyńskim (umowa o pracę) można otworzyć działalność gospodarczą? Czy jest jakiś limit czasowy od urodzenia dziecka?

  01/22/2020
  |Reply
 21. Agnieszka
  Agnieszka

  Dzien dobry,
  Aby dziecko dostało się do przedszkola państwowego oboje rodziców muszą pracować. Mam pytanie czy w przypadku, gdy jeden z rodziców prowadzi działalność nierejestrowaną to nie będzie to kolidować z wymogami przedszkola i w jaki sposób udokumentować ten fakt podczas naboru do przedszkola?

  Pozdrawiam

  04/22/2020
  |Reply
  • Działalność nierejestrowana to stosunkowo nowa instytucja w polskim prawie, która w wielu aspektach nie jest jeszcze doprecyzowana. To pytanie wymaga pogłębionej analizy i wykracza poza formułę komentarza na blogu. Pozdrawiam.

   05/11/2020
   |Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.